5 Bin 300 yıllık mumya kanseri yenebilecek mi? cevap evet. İddayı ortaya atan ise İtalya EURAC Mumya Enstitüsü müdürü Albert Zink. Albert Zink’e göre 1991 yılında Alpler’de bulunan Oetzi adlı mumyanın içerisinde bulunan bir bakteri kanser oluşumunu engelleyebilir ve kanser riskini ortadan kaldırabilir. Bu bakterinin çiğ et sindirimini kolaylaştırdığı düşünülüyor.

Tıp dünyası açıkçası bu mumyadan oldukça umutlu. Çünkü daha önce bu mumya sayesinde Milattan Önce 3000 yıllarında uygulanan akupunktur yöntemi ortaya çıkarılmıştı. Yapılan araştırmalar Oetzi’nin vücudunda çok sayıda dövmeler olduğunu ve bu dövmelerinde geçmiş dönemler hakkındaki bilgilerin bir kısmının günümüze ulaşmasının kolaylaştırıldığını belirtmekte.

5 bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen mumya günümüzde İtalya’da bulunan Bolzano Arkeoloji Müzesinde bulunuyor. Tıp dünyası için bir yol gösterici olan bu mumyanın kanserle başa çıkabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmakta. Tıp dünyası daha önce de üzerinde bazı başarılı çalışmalar yapılan mumyanın kanserle mücadelede yol gösterici olacağını, tek yapılması gerekenin bu bakterinin üzerinde biraz çalışılması gerektiği fikrinde birleşti.

Etiketler:,,

Yorumlar


Sen de Yorumla!