Brexit Doları Tırmandırabilir

Haberler 22 Haz 2016 205 views Okunma dolar_gune_nasil_basladi_piyasada_ne_konusuluyor_h12272_372eb

Yarın Birleşik Krallıkta yapılacak olan Avrupa Birliği referandumundan Brexit’in çıkması durumunda doların/TL’nin yükselişe geçmesi bekleniyor.

Turkey Macro View (TMV) piyasa beklentilerini değerlendirmiş, Consulting Yöneticisi İnanç A. Sözer tarafından, İngiltere’deki AB taraflısı milletvekilinin öldürülmesinin ardından Brexit ihtimalinin azaldığı ve haftaya iyimser başlandığı ifade edilmiştir.

Haftanın son günü açıklanması beklenen İngiltere’de yarın gerçekleşecek olan referandumdan çıkan sonucun AB’de kalma yönünde olması durumunda doların değer kaybının beklenenden az olacağı, aksi sonuç açıklanırsa Brexit (İngiltere’nin AB’den ayrılması) tehlikesinden uzaklaşmanın gündeme geleceğinin tahminen söylenebileceği belirtilmiştir.

İnanç A.Sözer sözlerine şöyle devam etmiştir:

Ya aşar, ya cazip hale gelir

Dolar/TL’de çekilme 2,88 civarı olursa hoş karşılanabilecek, dolar almayı cazip hale getirecektir. Referandumdan Brexit sonucu çıkarsa dolarda hızla 3,00 seviyesinin görülebileceği hatta aşacağı tahmin edilmektedir. İyileşmeler olsa da finans piyasasındaki negatif etki sürmektedir. Referandumdan sonuç olarak AB’de sorunlar aşılmadıkça TL da dolar gibi etkilenecektir.

Dolar değer kazanabilir

Cüneyt Paksoy (Saxo Capital Strateji Uzmanı) İngiltere’nin AB’de kalmasının dolarda geri çekilme yaşanacağını, Brexit kararının da dolara değer kazandıracağını, momentumun artmasıyla 3,05’i aşabileceğini söylemiştir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!