Eczacılara İstihdam Geliyor

Sağlık 12 Haz 2016 321 views Okunma Eczacılara İstihdam Geliyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, istihdam sağlanacak olan eczane kurumlarının hala çok fazla sayıda olduğunu belirtti.

 
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ciro ve reçete kriterlerine göre çok iş yapan eczanelere ikinci, eczacı çalıştırma zorunluluğu getirilmesinin ardından incelemeler yaptı. Bu doğrultuda istihdam sağlanacak olan kurumların sayısının hala fazla olduğu belirtildi. Ülke genelinde, istihdam sağlanacak olan kurumların sayısının 672 eczacı olacağı belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nca 28 Martta Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte gerçekleştirilen değişiklik ile senelik 80 bin reçete sayısını ya da üç milyon lira ciroyu aşan eczanelere, ikinci eczacı çalıştırma şartını getirdi.

 
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, yapılan incelemeler sonucunda İlaç Takip sistemi üzerinden gelen eczacıların ciro beyanları ve reçete sayılarını kontrol etti. Kurum yetkililerinden edinilen bilgilere göre, ülke genelinde, içlerinde yıllık cirosu 50 milyon lirayı bulanların da yer aldığı yaklaşık 25 bin 500 eczane faaliyet göstermektedir. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, illerin sağlık müdürlüklerine ikinci eczacı çalıştırması gereken eczanelerin hangileri olduğunu bildirdi.

Yorumlar


Sen de Yorumla!