Çocuklarda oluşan eklem ağrılarının çoğunu aileler büyüme kökenli kemik gelişimi olarak düşünürken; çocuklarda eklemlerde oluşan ağrının sadece büyüme ile alakalı olmadığı Romatoloji uzmanları tarafından belirtilmiştir. Uzmanlar büyüme ile oluşabilecek eklem ağrılarıyla kemik bozukluklarından oluşan eklem ağrılarının aileler tarafından ayırt edilemediğini ve bu çocukların hareketsiz bırakılması ile hastalığın daha çok ilerleyeceğini açıkladı. Büyüme ağrılarının kemikte olması Romatolojik ağrılarınsa eklemde olacağını söyleyen uzamanlar bu ağrılar konusunda ailelerin daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Eklem hastalıklarının vücudun diğer bütün organlarını da yakalayabileceğini söyleyen uzmanlar ateş ile seyreden hastalıklar konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Romatizmal hastalıklara sahip olan çocukların diğer çocuklara oranla daha fazla spor yapması ve egzersiz içerisinde bulunan bir hayata sahip olmaları gerektiğini açıklayan uzmanlar bu konuda ailelerin çocukları hareketsiz bırakarak onlar için daha kötü bir gidişata ortam hazırladıklarını ifade etmektedir.

Romatizmal hastalıkların kalp hastalıklarını da tetikleyeceği çocuklarda görülen morarma, göğüs ağrısı, bayılma ve aşırı terleme ve çabuk yorulma gibi belirtilerde de mutlaka bir hekime başvurulması gerektiği uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!