HIV virüsünün anne adaylarından bebeğe geçişini dört ülke daha engelledi. İlk defa Küba’da elde edilen bu tıbbi başarı içerisine farklı ülkeler de dahil oldu.
HIV virüsünün anne adaylarından bebeğe geçişini Küba başta olmak üzere toplamda beş ülke engelledi. İlk defa Küba’da elde edilen bu tıbbi başarı içerisine şimdi de Ermenistan, Moldova, Belarus ve Tayland da dahil oldu.
HIV virüsünün en yaygın olduğu ülkelerden bir tanesi olan Tayland, virüsün anne adayından bebeğe geçmesini engellemeyi başararak önemli bir ilerlemeye katkı sağladı. Tayland’ın bu girişimi dışında, Belarus, Ermenistan ve Moldova’nın da anne adayından bebeğe frengi ya da AIDS’e neden olan HIC virüsünün geçişini engellediği açıklandı.

HIV virüsünün anne adaylarından bebeğe geçişini Küba başta olmak üzere toplamda beş ülke engellediği haberi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyaya duyuruldu. HIV virüsü taşıyan bayanların, çocuklarına bu virüsü hamilelik yolu ile bulaştırma olasılıkları yüzde 45’ı bulmaktadır. Yalnızca Asya bölgesinde yılda 21 bin bebek bu virüsle doğuyor. 200 binden fazla çocuk da bu virüsle büyüyor. Fakat genetik engel artık ülkelerde sağlanmaya başladı.

Yorumlar


Sen de Yorumla!