İskelet Bulundu

Haberler 22 Haz 2016 201 views Okunma 576a925061361f1a7cf2fc46

Edirne de müze müdürlüğü tarafında yapılan kazı çalışmaların da bir iskelet bulundu. Edirne müze müdürlüğü tarafından yürütülen tarihi Yemiş Kapanı Hanı kazı çalışmaların da bir iskelet bulundu.

Ülkemiz de bulunan ve UNESCO tarafından tarihi bir miras olarak koruma altına alınan Selimiye Camii etrafında ki Yemiş Kapanı Hanı içerisin de başlatılan kazı çalışmaları tamamen profesyonel olarak kazı çalışmaları yapan ekip tarafından yürütülmektedir. Bunun yanı sıra ekip olarak da tamamı ile uzman olarak çalışan temizlik ekipleri ile birlikte yürütülmekte. Kazı ekibinin yapmış olduğu kazı çalışmaları sırasın da bulduğu iskelet ise inceleme altına alınması için çok küçük fırçalar ile birlikte ve yavaşça toprak üzerine çıkarıldı.

Çıkarıldıktan sonra inceleme yapılmak üzere laboratuvar şartlarına götürülen iskeletin yapılan incelemeler sonucun da ise hangi döneme ait olduğu ortaya çıktı. Uzman ekipler tarafından bulunan ve çıkarılan iskelet hakkında yapılan açıklamaya göre Roma dönemine ait olduğu ortaya çıktı. Uzmanların ve arkeologların açıklamasına göre Yemiş Kapanı Hanı etrafında daha fazla iskelet olabileceği düşünülüyor.

Yorumlar


Sen de Yorumla!