Türkiye’de LYME hastalığına yakalanma ihtimalinin olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, özellikle tarımla uğraşan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini ve bu hastalığın Türkiye’de tahmin edilenden çok daha fazla şekilde görüldüğünü söyledi.

 

Lyme hastalığının Ixodes cinsi kenelerin ısırması sonucu ve kan nakliyle de bulaşabildiğini açıklayan Dr. Cengiz Uzun, hastalık belirtilerinin kenenin ısırmasından 3 ila 30 gün sonra görüldüğünü söyledi. Deride döküntü, halsizlik, titreme, ateş, yoğun kas ve eklem ağrıları başlıca belirtilerdendir.

 

Lyme hastasının hemen tedavi edilmediği durumlarda haftalar içerisinde enfeksiyonun vücudun tamamına yayılabildiğini vurgulayan ve ileriki evrelerde ise sinir sistemi ve kardiyak tutulum olduğunu belirten Dr. Uzun, bu hastalığın kalp krizi, şizofreni, bipolar bozukluk, bazı kanser türleri, huzursuz bacak sendromu, alzheimer, parkinson, MS ve çölyak gibi pek çok hastalığı taklit ettiğini de aktardı.

 

Aşısı Kesinlikle Yok

 

Lyme hastalığının tanısı, kan testi ile konurken tedavide antibiyotiklerin yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir. Kenelerin olduğu kırsal bölgelerden uzak durma, gerektiğinde ise kene kovucuları kullanma, kene ısırmasından sonraki ilk 72 saat içinde koruyucu antibiyotik kullanma gibi işlemler hastalık önlemleri arasında olurken Lyme hastalığı için şu an herhangi bir aşı bulunmuyor.

 

Yorumlar


Sen de Yorumla!