Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama ile Sağlık Bakanlığı tarafından piyasada sürekli olarak kullanılan bir ilacı geri çekildiği öğrenildi. Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml isimli ilaç genellikle çocuklarda yaşanan faranjit ve kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda kullanılıyordu ancak ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli gerekçelerle geri çekildi.

Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml isimli ilaç ile ilgili açıklama Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu tarafından yapıldı. Açıklamaya göre ilacın piyasadan çekilme sebebi ise ilacın içerisinde 30 ml için değil, 15 ml için kullanma talimatının yer alıyor olmasıdır.

Konu bilimsel komisyon tarafından değerlendirildikten sonra Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml ilacının piyasadan geri çekilmesi kararı alındı. Konu hakkında gereken başvurular yapıldıktan sonra Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml isimli ilacın geri çekilmesi için gereken talimat Resmi Gazete içerisinde de duyuruldu. Ayrıca ilacın üretimini yaptığı firmaya da bilgilendirme yapıldı.

Yorumlar


Sen de Yorumla!