Penis Kırılması

Sağlık 18 Eki 2016 128 views Okunma screenshot_7

Cinsel fonksiyonu olan her erkekte penis kırılması olabileceğini biliyor muydunuz? Belki çoğumuz sadece fıkralarda trajikomik bi şekilde işlenen bu konunun gerçekte de var olduğunu aklının ucundan bile geçirmemiştir. Evet ne yazık ki böyle bir gerçek var ve cinsel fonksiyon içinde olan 20 yaşındaki erkek de 80 yaşındaki erkek de böyle bir riski taşıyor.

Peki ürolojik açıdan acil bir durum olarak değerlendirilen penis kırılması nedir? Ereksiyon halindeyken penisi saran ve kanın toplandığı kılıfın belli bölgesinin aşırı zorlanması sonucu yırtılması ve kanın dışarı boşalması durumuna verilen isimdir penis kırılması. Genellikle cinsel ilişki sırasında ters – ani hareketler sonucunda veya penis ereksiyon halindeyken ereke hale gelmeye başladığında penisin kıvrılması neden olur bu talihsiz duruma. Bu durumu hastaların çoğu çıt diye kırılma sesi geldi diye tanımlar ; peniste cilt altında morarma, şişme ve ağrı gibi şikayetler tanı konulmasında belirleyici etkenlerdir. Böyle durumlarda kesinlikle ertelemeden, utanırım gidemem ben demeden. Hemen bir ürüloğa gitmelisiniz.

Geç kalmadan vaktinde müdahale çok önemli ve bir saatlik bir operayonla normal durumlarda iki gün içinde hastaneden taburcu edilebileceğiniz ve altı hafta içinde sağlığınıza kavuşabileceğiniz bu durum geç müdahale edilirse daha uzun ve sıkıntılı süreçler yaşamanıza sebep olabilir. Unutmayın tıpta utanma olmaz.Saglıklı günler dileğiyle…

Yorumlar


Sen de Yorumla!