Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’nın çok dikkat çekici açıklaması ile Türkiye Uzay Ajansı’nın kuruluşu ile alakalı çalışmaların tamamlanarak: “ Türkiye Uzay Ajansı Kanun Taslağı’nın “ yeni yasma yılı ile birlikte Mecliste görüşüleceğini belirtti.

Bakanlıkların ve çeşitli çevrelerin onayıyla alınan bu kararın Mecliste de yasa olarak onaylanması ile “Türk Uzay Ajansı” resmen kurulmuş olacak. 65.Hükümetin çalışmaları arasında bulunan bu ajansa vurgu yapan Ahmet Arslan bu konuda daha gerçekçi ve somut çalışmaların yapılacağını ifade etmiştir.

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığını yapacağı “Uzay Stratejileri Yüksek Kurulu “ oluşturulacağını kamuoyuna duyurdu. Türkiye’nin uzay alanında mevcut altyapısının ve teknolojisinin geliştirilmesi gerekliliğinden bahseden Bakan çeşitli projelerin ve konuların hayata geçirilmesi için bu kurulun oluşturulacağı açıklamasında bulundu.

Bu proje ile ilgili birçok ülke ile işbirliği yapıldığını açıklayan Bakan: Amerika Havacılık ve Uzay İdaresi, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı, Fransa Uzay Araştırmaları merkezi başta olmak üzere çeşitli ülkelerin havacılık ve uzay ile ilgili çalışmalarını incelediklerini söyledi. Birçok Üniversitenin de katılımı ile gerçekleşecek projeler için düğmeye basıldı.

Yorumlar


Sen de Yorumla!