Yetersiz D Vitamini ve Kanser

Sağlık 12 Haz 2016 308 views Okunma Yetersiz D Vitamini ve Kanser

Halk Sağlığı Uzmanı olan Doçent Doktor Oğuz Özyaral, D vitamininin kanser ve diyabete karşı koruyucu faktör olduğunu, eksikliği olması durumunda alerjik, kalp, metabolizma hastalıkları ve kanser gibi birçok problemi tetikleyebileceğini söyledi.
Halk Sağlığı Uzmanı olan Doçent Doktor Oğuz Özyaral, muhabire yapmış olduğu açıklamada, dünya üzerinde ortalama 7’de 1 oranında görülen D vitamini eksikliğinin, ülkemizde her 3 kişiden ikisinde rastlandığını söyledi. D vitamini eksikliğinin en baş sebebinin güneşten yeterince ve doğru oranda faydalanılmaması olduğunu ifade etti. Halk Sağlığı Uzmanı olan Doçent Doktor Oğuz Özyaral, yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanılmasının D vitamini alımını olumsuz etkilediğini de ekledi.
Halk Sağlığı Uzmanı olan Doçent Doktor Oğuz Özyaral, d vitamininin güneş ışınları ile vücuda yüzde 90 oranında sentezlendiğini söyledi ve vücudun güneşi dik alması gerektiğini vurguladı. Esmer bireylerde D vitamini eksikliğinin daha fazla olduğunu belirten Halk Sağlığı Uzmanı olan Doçent Doktor Oğuz Özyaral, bireylerin cam arkasından değil, direk güneş ile temas halinde ilen güneşlenmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar


Sen de Yorumla!